Háládatlan szerep ez az ország főstrómanjának, emiatt sem fogják imába foglalni a nevét, de hát valamit valamiért. Ha az elmúlt nagyjából 3 évben valahol meg kellett bolygatni az ivóvízbázist a dél-koreai vagy kínai multinacionális akkumulátor-gyártók letelepedése, ill. megnövekedett vízigényük miatt, a kapcsolódó állami infrastrukturális beruházások (vízbázis és szennyvíztisztítási kapacitás növelése, távvezeték építés, vasúti szállítókapacitások fejlesztése) közbeszerzésein kizárólag csak Mészáros cégei rúghattak labdába, csak ők tudtak nyerni. De vajon mi lehet a titka a Mészáros és Mészáros Zrt. és a V-Híd Építő Zrt. ilyetén sikereinek?
Tudás, szerencse vagy egy-két jó barát a háttérben? Annyi biztos, hogy rendszerszintű. Na de nézzük a számokat!
Az említett időszakban – főleg 2021-22-ben – a Mészáros által behúzott közbeszerzések – amelyek tárgya a fenti típusú ipari parki háttér-beruházások kivitelezése – nettó értéke 204 milliárd forint volt. Ebből csak a debreceni vasúti fejlesztés értéke 48,3 milliárd forint. A továbbiak:
GÖD (Samsung, akkugyártás) – Az ipari park szennyvízelvezetése és tisztítása, ipari tevékenység vízellátása 30,1 milliárd forint.
IVÁNCSA (SK Innovation - Dél-Korea, akkugyártás) – Új szennyvíztisztító telep és viziközmű hálózat kiépítése az ipari parkhoz 27,2 milliárd forint. A vízigény a napi 12-16.000 m3/napról 28.000 m3/napra fog növekedni (!) a gyáróriás tevékenysége miatt.
DEBRECEN (CATL - Kína, akkugyártás + BMW) – A Keleti-főcsatornától kell hozni a vizet Balmazújvároson keresztül, de innen táplálják meg magát Balmazújvárost és Hajdúnánást is 33,2 milliárd forintért. Hajdúnánás a teljesen értelmetlen MotoGP-beruházás miatt került fel Lőrinc listájára. Ha Lázár nem kaszálja el véglegesen, 7,7 milliárdért még egy távvezetéket kell építeni Lőrincnek Görbeházától is.
Komárom- SK Innovation akkumulátorgyár
KOMÁROM (SK Innovation, akkugyártás) – 11,5 milliárdot költöttek el az ipari park szennyvizének elvezetésére és új szennyvíztisztítójára, valamint ivóvíz távvezeték kiépítésére Tatáról. Ezzel függhet össze, hogy a kieső vízmennyiséget a tatai (tatabányai) kartszvíz bázisról (!) pótolnák. A vonatkozó Tatabánya „A” és „B” projekt összértéke 23,3 mrd forint.
SZIKSZÓ (HELL és mások) – ipari park szennyvíz elvezetése, sz.víz telep építése, új ivóvíz távvezeték létesítése 17,6 milliárd forint
JÁSZFÉNYSZARU – A bővülő ipari park új szennyvíztelepet kap és ugyancsak az ipari park miatt kell fejleszteni a vízellátó rendszert 5,3 milliárdból.
Felkészül (?) Fót: ott és a környező Pest megyei településeken Mészáros 15,7 milliárdért bővíti a vízellátó kapacitást. Ugyanilyen kapacitás bővítés történik a Mészáros és M. Zrt. részéről Duna-parti településeken – többek között Iváncsán is – 12,8 millárd forint összegben. E két tétel a 204 milliárdos összegen felül értendő.
Mindegyik beruházás még nem kezdődött el. Azokat – a gödin kívül – Európai Uniós forrásból kívánja megvalósítani a kormány. Keleti nyitás uniós alapból. Ezért is ígér meg mindent a magyar kormány az Európai Bizottságnak, csak hogy megnyíljon végre az RRF és a 2021-27-es alap. Ígérni persze bármit lehet. Bizalmat kelteni pedig talán azzal lehetett volna, ha Mészároson kívül mást is élni hagynak, ha tiszta versenyben választódnak ki a vonatkozó tenderek nyertesei.
.
Térképen az eddig ismert akkumulátorgyárak létesítése
A fenti esetekben az ivóvízkincsünkről, a környezetünk állapotáról, a jövőnkről van szó, amelyet semmiféle gazdasági érdek nem írhatna felül. A változásokról, a terhek vállalásáról – különös tekintettel az akkugyárak tevékenységére – azonban a magyar kormány sem az ott élőket, sem más érdekelteket nem kérdezett meg, senkivel nem konzultált. Minden a szokásos mederben folyt: egy tollvonással mindegyik beruházás „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű” beruházássá vált, ami gyakorlatilag a jogállami normák felfüggesztését, az érdekeltek beleszólási jogának a semmibe vételét és az illetékes szakhatóságok függetlenségének az elvonását jelenti, avítt gazdasági érdekek kiszolgálójává degradálva mindent és mindenkit. S éppen azért, mert az illetékes hatóságok szakmai függetlensége ebben az országban egy kormányzati csettintéssel bármikor felülírható, s akár tisztán egyéni érdekek oltárán is feláldozható, semmi más lehetőség nem marad, mint kihasználni azokat a nyilvánossági fórumokat vagy bírósági lehetőségeket, amelyek tudtára adják a mindenkori hatalomnak: MI is itt vagyunk, s minden tőlünk telhetőt meg fogunk tenni azért, hogy a természeti erőforrásainkat, a környezetünket megvédjük. Ahogyan ezt Győrben, Debrecenben, Tatán, Fóton – és még lehetne sorolni – meg is teszik.
Kapcsolódó tartalom:
Átlátszó cikke: Pert nyertünk és kiderült: betemették a kutat, ami megmutatná, mérgezi-e a talajvizet a gödi akkumulátorgyár