Az a baj, hogy nincs semmiféle életképes politika alternatíva az Orbán-rendszerrel szemben. Régóta nincsen. Lehet itt médiafölényről, megvezetett választókról, osztogatással megvásárolt szavazatokról, diktarúráról vagy éppen Putyin trójai falováról papolni és dőlhet a Fideszen kívüli médiából a korrupciós leleplezések sora: mindez sok olyan szavazót már régóta nem motivál, akik egyébként az ilyen típusú hatalomgyakorlási módokat éppúgy elítélik mint Te vagy Én.
Közhely, de igaz: az embereknek a biztonság (elsősorban az egzisztenciális, még ha az sok esetben látszólagos is), sokkal fontosabb annál, mint, hogy éppen milyen (akár enyves) kézben is van a kormányrúd. És a mindig aktuális kérdéseket a legutóbbi választások előtt is sokan feltették: Miért szavazzak én ezekre? Miért bízzak én ezekben? Mennyivel lesznek ezek különbek, mint a másik? ("Azok is loptak, nem?") Mit veszíthetek azzal, ha ők kerülnek hatalomra? Mit nyerhetek vele? Ezekre a kérdésekre az "összefogós" ellenzéknek természetesen ugyanúgy nem voltak hiteles válaszai, mint a mostanit megelőző választásokon. Illetve egy válasz volt: aki a hat pártot vagy MZP-t kritizálja, aki ezeket a kérdéseket feszegeti, az áruló és fidesz-bérenc. (A mai napig egyik sem kért ezért /sem/ bocsánatot.) És akkor még megpróbálnak kibújni a felelősség alól és mutogatnak mindenkire - magukon kívül. És akkor még van aki csodálkozik az eredményen? Ezt a hat pártot már a 2018-as bukás után el kellett volna engedni és az ő politikai szférájukon - és Budapesten - kívül kellett volna megoldásokat keresni. Amikor erre igazán szükség lett volna Márki-Zay Péter sem ezt tette, hanem inkább betagozódott az ellenzéki nihilbe - mert a személyes ambíciói ezt diktálták. Sok nagyreményű politikus bukott már meg emiatt.
Régen fel kellett volna ismerni a mesterkélt szónoklatok mögött a hamisságot, azt hogy a hatpárti ellenzéket már csak a parlamenti lélegeztetőgép (frakciópénz) tartja életben (a Momentumot május 2-től), az oxigént (az élőképes megszólalási lehetőséget) pedig az ATV biztosítja - a Fidesz őszinte örömére, s nyilvánvalóan az ő engedélyükkel. A negyedik 2/3 után pedig még mindig oda nyomják a képedbe Horn Gábort és társait, Kunhalmit, Gyurcsányt és párttársait, Lendvait, Jakabot, Fekete-Győrt, Hajnalt, Ungárt... Soroljam még? Mert amíg ezek vannak nincs veszélyben a NER, amíg ezek vannak nincs tér másoknak. Épkézláb gondolatokat (nem kliséket és hárításokat) a választási vereség okairól eddig csak olyanoktól hallottam, akik ezen a mostani politikai szférán kívül léteznek. Talán onnan kellene elindulnia valaminek, valamirevaló ellenzéki újságírónak talán ilyeneket kellene preferálnia, a fentiek helyett.
.
El kéne végre engedni ezt az életképtelen, hiteltelen ellenzéket: már arra sem érdemesek, hogy a tevékenységükkel, a megszólalásaikkal foglalkozzunk. A kritikák meg úgyis leperegnek róluk, hiszen a saját egzisztenciájuk biztosításán túl más nem nagyon érdekli őket. Amit az előválasztás szabályainak a megalkotása, a kirekesztő attitűd nagyon pontosan megmutatott. Csak hát nem hittetek nekünk.
Három új politikai erő körvonalai látszanak most kirajzolódni (még embrionális állapotban):
- az egyiket körüllengi a NER lehelete,
- a másik már a bejelentés után légüres térbe került, s eleve áporodott volt az a közeg, ahonnan meríteni akart,
- a harmadik pedig egyelőre nem tudja, hogy mikor - s igazából azt sem, hogy merre - induljon el.
Hogy megszületik-e ezekből bármi is, az a jövő zenéje, én csak azt tudnám tanácsolni bármilyen új formációnak, ha nem akar az elődei sorsára jutni, hogy:
Ne legyen egypólusú, ne csak egy emberre építsen!
Ne csak a budapesti, városi értelmiség elvárásainak próbáljon megfelelni, s ne csak onnan merítsen!
Ne csak a "fészbúk népének" játsszon!
Tartsa távol magát a levitézlett, tisztességtelen, hiteltelen, valamint a NER-szagú politikusoktól és háttérembereiktől.
Ez már jó alap lenne az induláshoz, bár az elmúlt 32 év ismeretében a fenti indíttatás utópiának tűnhet.
Persze az igazi az volna, ha valami alulról, a jelenlegi politikai szférán (ide értve az álcivileket is) kívülről kezdene szerveződni. Nem azért, hogy az éppen aktuális választáson jelölteket állítson, nem azért, hogy néhány éven belül beülhessen valahová, hanem azért, hogy elkezdjen építkezni, elkezdjen valódi közösségeket építeni, s ha majd megerősödik, valódi alternatívát tudjon kínálni egy autokratikus berendezkedés ellen. Persze lehet, hogy ez is csak utópia.
Na és akkor a végére még valami. A 2022-es választási förmedvényből szerintem egy ellenzéki politikai erő tudott - az igaztalan és becstelen támadások ellenére - tisztességgel kijönni, mégpedig a Kétfarkú Kutya Párt. Ők már egy létező és hiteles formáció, szerintem rájuk lehetne építeni, csak meg kell találni végre az egyensúlyt a viccpártiság és az országos politikát meghatározó fajsúlyos ügyek vitele között. Az akarat úgy tudom megvan hozzá, meglátjuk sikerül-e?
2022.06.03. 4:25